Şüphesiz, her anne adayı hamilelik sürecini hantallaşmadan, ağrısız, acısız ve stressiz geçirmek ister. Hamilelikten kaynaklanan hormonal değişimler vücudu doğuma hazırlarken tendon ve eklem içi bağların gevşemelerine neden olur. Bebeğin büyümesiyle birlikte anne adayının postürü yani duruşu da bozulmaya başlar. Vücudun ağırlık merkezinin değişmesiyle bel, sırt ve pelvis bölgelerinde ağrılar hissedilir. Pelvis taban kaslarının mesane ve rahme desteğinin azalması hapşırma, öksürme, idrar kaçırma gibi yan etkileri beraberinde getirir.

Hamilelik öncesinde ve sonrasında ortaya çıkabilecek şikayetler, düzenli pilates egzersizleri sayesinde en aza indirebilir. Hamile Pilatesi, daha sağlıklı ve konforlu bir hamilelik süreci geçirmeye yardımcı olur.

Klinik Pilates egzersizleri omurgayı destekleyen derin kasları ve pelvis taban kaslarını kuvvetlendirerek anne adaylarının daha sorunsuz bir hamilelik süreci geçirmesini sağlar. Doğru nefes ve egzersizler sayesinde hem annenin hem de bebeğin vücudundaki hücrelere daha fazla oksijen ulaşır. Güçlenen solunum kasları, doğumun daha rahat gerçekleşmesine yardımcı olur. Hamileliğe uygun seçilmiş pozisyonlamalar, egzersiz yapmayı kolaylaştıran araçlar, doğru nefes egzersizleri ve kontrollü hareket modelleri hamilelik pilatesini anne adayları için güvenli kılar.

Daha önce pilates yapmamış anne adayları da Hamile Pilatesi yapabilir. Anne adayları, doktorundan egzersiz yapmasına engel teşkil edecek bir durum olmadığına dair onay almak kaydıyla, hamileliğin her döneminde pilatese başlayabilir. Hamilelik boyunca haftada bir veya iki gün pilates yapılabilir.

Hamile Pilatesinin Faydaları

1. Pelvis taban kaslarını güçlendirir.
2. Bel ve sırt ağrılarını azaltır.
3. Denge ve koordinasyonu artırır.
4. Psikolojik bakımdan rahatlatır.
5. Vücuda esneklik kazandırır.
6. Doğru nefes alma alışkanlığı kazandırarak doğumu kolaylaştırır.
7. Motivasyonu artırır.
8. Zinde hissettirir.
8. Sosyalleştirir.
9. Kilo kontrolüne yardımcı olarak özgüven aşınmasını önler.
10. Ödem ve şişliklerin azalmasına yardımcı olur.
11. Hamilelik sürecini daha konforlu hale getirir.
12. Doğumla ilgili kaygılarla başa çıkmayı kolaylaştırır.
12. Doğum sonrasında uterusun daha çabuk toplarlanabileceği bir altyapı oluşturur.