M. Ö. 3000’li yıllarda Hindistan’da ortaya çıkan Yoga, hem ruh hem de beden sağlığı için faydalı bir egzersizdir. Kasları bir yandan güçlendirirken bir yandan da esneklik kazanmalarını sağlar. Sensorimotor duyuların kontrolünü artırarak dikkat ve yoğunlaşma becerisini geliştirir. Dolayısıyla duyusal farkındalığı ve iç algıyı artırır. Otonom sinir sistemini düzenler ve ağrı eşiğini yükselterek ağrıyla ilişkili kaygıları azaltır. Zihindeki ve vücuttaki stres yükünü minimize eder.

Yetişkin Yogası

Hatha Yoga:  Doğru nefes, yoga pozları ve meditasyon odaklı, “yoga” denince ilk akla gelen yoga türüdür.

Ashtanga Yoga: “Raja Yoga” ve “Klasik “Yoga olarak” da bilinir. Sekiz basamaklı (yama, niyama, asana, pranayama, pratyahara, dharana, dhyana, samadhi) bir yoga egzersizidir. Farklı yoga egzersizleri belirli bir sıra içinde yapılır.

Vinyasa Yoga, Yoga pozları arasındaki geçişlerin nefesin düzenlenmesi ile sağlandığı bir egzersizdir. Nefes ile hareketlerin uyumuna dayanır. Hareketlerdeki süreklilik pozlar arasındaki geçişlerin de egzersizin bir parçası olmasını sağlar.

Yin Yoga, Pozların hareket etmeksizin uzun süre devam ettirildiği bir yoga stilidir. Amacı bağ dokularını güçlendirmektir.

Restoratif Yoga, blok, battaniye, kayış, yastık ve göz yastığı gibi araçlarla rahatlatıcı pozların süresinin uzatıldığı, derin dinlenme ve yenilenme amaçlı bir egzersizdir.