İğneli Epilasyon Nedir?

Vücuttaki istenmeyen tüylerin uzaklaştırılması için uygulanan yöntemlere genel olarak epilasyon adı veriliyor. İğneli epilasyon ince ve steril iğneler aracılığıyla kıl köklerine girildiği bir epilasyon yöntemidir.

En etkili epilasyon türü olarak niteleyebileceğimiz iğneli epilasyon uygulaması, lazer epilasyonun dahi etkili olamadığı ince tüyler, açık renkli tüyler ve beyaz tüylerde dahi etkili olabiliyor.

İğneli Epilasyon İşlemi Nasıl Yapılır?

İğneli epilasyon işlemi, kişiye özel steril iğneler aracılığıyla kıl folikülüne girilerek akım verilmesi ve bu yolla kıl kökünün yakılması esasına dayanıyor. Kıl kökünün yakılması sonrasında ise özel bir epilasyon cımbızı ile kıllar pratik bir şekilde çekiliyor. Her bir kıl için tek tek uygulanan bu işlem süresince uygulamanın en doğru şekilde yapılmış olması gerekiyor.

İğneli Epilasyon İşlemi Ağrılı Mıdır?

İşlemin uygulanma aşamasında kıl folikülüne oldukça ince ve steril iğnelerin girdiği ve belli bir dozda elektrik akımı verildiği göz önünde bulundurulduğunda, iğneli epilasyonda herhangi bir hissiyat olmayacağını söylemek doğru olmayacaktır.

Kıl köklerinin yakılması ve kılların tek tek çekilmesi sürecinde bir miktar acı veya ağrı hissedilebilir. Fakat bu hissin acı eşiğine göre herkeste farklı olacağını da göz ardı etmemenizi öneririz. Öte yandan iğneli epilasyon işleminde hissedilen acı/ağrı şiddetinde kılların türü de önemli bir etkendir. Bu doğrultuda ince tüylerde daha hafif, ancak kalın tüylerde bir miktar daha fazla hissiyat olabilir.

İğneli Epilasyon İşlem Süresi Ne Kadardır?

İğneli epilasyon ince tüylere uygulanırken süreç daha kısa sürede sonuçlanacaktır. Kalın tüylerde uygulama biraz daha uzun sürecektir. Dolayısıyla işlem süresinin tüylerinizin kalın veya ince olmasına göre farklılaşacağını söyleyebiliriz. İşlem süresi, iğneli epilasyonun uygulandığı yüzey genişliğine de bağlıdır.

İğneli epilasyon ile beklediğiniz sonucu almak için kaç seans uygulanması gerektiği de yine sözünü ettiğimiz değişkenlere bağlı olarak farklılaşmaktadır. Ortalama 6 ay ila 1 yıl arasında iğneli epilasyon sonrasında istediğiniz sonuçları alabiliriz.

İğneli Epilasyon Kimler İçin Uygun Değildir?

Hamile kadınların, epilepsi hastalarının, açık yarası olan kişilerin ve çok hassas cilde sahip olanların iğneli epilasyon yaptırması sağlık açısından tavsiye edilmemektedir. Ayrıca regl döneminden önceki 2-3 gün içerisinde cilt yüzeyi oldukça hassas olacağından yine iğneli epilasyon uygulaması için bu birkaç günü tercih etmemek gerekir.

İğneli Epilasyon İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşlem sonrasında cildiniz kendini onarmaya başlayacağı için ilk birkaç gün kızarıklık ve şişlik olabilir. İğneli epilasyon uygulaması sonrasında özellikle ilk 24 saat boyunca işlemin uygulandığı bölgeyi su ile temas ettirmemeniz gerekiyor. Ayrıca işlemden dolayı yeterince duyarlı hale gelen cildinizi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden de korumanızda yarar var. Bunun için mümkün olduğunda güneşe çıkmamaya özen göstermeli, eğer mecbursanız mutlaka güneş koruyucu ürünlerle cildinizi korumalısınız.